مراحل راه اندازی رستوران ، فست فود و کافی شاپ
بسیاری از افراد در فکر راه اندازی رستوران ، فست فود و یا کافی شاپ هستند و در اینجا مراحل راه اندازی آنها را از صفر تا صد را برایتان شرح خواهیم داد. گروه فوق تخصصی ایرانا تجهیز با کادری مجرب و کارآزموده در زمینه تجهیز و راه اندازی رستوران ، فست فود و کافی شاپ در کنار شماست تا به شما مشاوره راه اندازی و مراحل آن از صفر تا صد را بدهد. در ادامه مراحلی که برای راه اندازی رستورا ، فست فود و یا کافی شاپ نیاز به طی کردن است را شرح می دهیم .

 

 آموزش و راه اندازی

1- ابتدا باید بدانید چه نوع رستورانی را میخواهید بزنید.
جهت راه اندازی هرنوع رستوران و فست فود اعم از ایرانی، فرانسوی، ایتالیایی، فست فود، دریایی، مکزیکی، مدیترانه ای، عربی، بین المللی و آشنایی با نحوه راه اندازی آنها با ایرانا تجهیز همراه باشید.

2- موقعیت مکانی رستوران را مشخص کنید
مکان رستوران و یا فست فود بقدری مهم است که موفقیت یا شکست کار به آن بستگی دارد. باید ببینید که رستوران در مناطق پر تردد قرار دارد ؟ جای پارک دارد ؟ آیا در آن مکان ده تا رستوران دیگر زده شده و جمع شده ؟ اگر این طور است حتما باید این نکات را مد نظر قرار بدهید.

3- نام رستوران را انتخاب کنید
به احتمال زیاد باحال ترین قسمت راه اندازی رستوران انتخاب نامی است که یک معنایی بدهد. نام رستوران منعکس کننده تم و موقعیت رستوران است .

4- نوشتن برنامه کسب و کار رستوران
برای اینکه بتوانید مدیریت بودجه ای برای راه اندازی رستوران داشته باشید ،باید ابتدا نقشه کسب و کار خود را طراحی کنید تا بتوانید با توجه به بودجه هزینه راه اندازی رستوران را برآورد کنید.

5- طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

6- تامین بودجه
این مرحله راه اندازی رستوران ، مرحله ای است که بیشتر افراد از راه اندازی رستوران منصرف می شوند. بودجه را می توانید از موسسات مالی، وام و یا سرمایه گذار تامین کنید.

7- درخواست مجوز های لازم
اخذ بیشتر مجوزها برای راه اندازی رستوران هفته ها یا حتی ماه ها زمان می برد. پس به محض اینکه متوجه شدید بودجه لازم را دارید ، باید شروع به پرکردن کاغذهای اخذ مجوز از اتحادیه مربوطه کنید.

8- دکوراسیون رستوران
خیلی از این فضاهای خالی که می بینید با یخچال ها و .. پر می شود.

9- نوشتن منوی رستوران
یک منوی خوب رستوران باید راحت خوانده بشود .

10- استخدام کارکنان رستوران
هر چه به روزهای افتتاح رستوران نزدیک می شوید، باید بیشتردر فکر استخدام آشپزان و گارسنان باشید. باید بهترین فرد را برای هر پستی انتخاب کنید.

11- تبلیغات رستوران
تبلیغات براییک رستوران تازه تاسیس شده مهمترین چیز است. اهمیت یک وب سایت خوب را برای رستوران نادیده نگیرید.

12-تجهیزات رستوران

انتخاب راه و روش اصولی در راه اندازی فست فود از مهمترین عوامل می باشد. معمولا افرادی که قصد راه اندازی فست فود را دارند گمان میکنند صرفا فقط با هزینه زیاد و خرید دستگاه های گران قیمت موفقیت خود را تضمین می کنند. اما این یک تفکر غلط است که باعث شکست یک فست فود در عین هزینه بسیار زیاد می شود. داشتن یک چشم انداز دقیق و درست در اولین گام کمک بسیار زیادی در ادامه مسیر به شما میکند. منوی فست فود با توجه به اصول نوشته می شود، مناسبترین تجهیزات با توجه به منوی طراحی شده خریداری می شود و با آموزش درست پرسنل به بهره برداری می رسد. اگر اولین قدم در راه اندازی فستفود را درست بردارید می توانید از بسیاری هزینه هایی که ممکن است در ادامه متحمل شوید جلوگیری کنید. چون بسیاری از این هزینه ها ناشی از اشتباهات و آزمون خطا در راه اندازی فست فود می باشد. مشاوران و متخصصین راه اندازی فست فود در مجموعه الفبای رستورانی تمامی خدمات در این زمینه را از ابتدا تا انتها به مشتریان ارایه می دهند و شما را در موفقیت فست فودتان یاری می کند.

از عوامل مهمی که قبل از افتتاح و راه اندازی فست فود، کافی شاپ و رستوران باید در مورد آن تصمیم گیری کنید، مشخص نمودن مکان و موقعیتی است که در دید مشتریان باشد. صاحبان فست فودها، رستوران ها و کافی شاپ های موفق، بهترین مکان ها را برای راه اندازی رستوران های صنعتی خود انتخاب می نمایند؛ معمولا رستوران های صنعتی خود را در شاهراه ها، بازارها، مراکز خرید، دانشگاه ها، خیابان های تجاری و نزدیک سایر رستوران های صنعتی افتتاح می نمایند.
انتخاب موقعیت مکانی مناسب برای راه اندازی رستوران، کافی شاپ و فست فود، که برای دسترسی از اکثر نقاط شهر آسان و راحت باشد، از اهداف مهم در راه اندازی رستوران ها می باشد. همچنین در انتخاب موقعیت کافی‌شاپ، رستوران و فست فود بهتر است به نزدیک بودن محل رستوران و فست فود به وسایل نقلیه عمومی مانند ایستگاه مترو، ایستگاه اتوبوس و ایستگاه تاکسی دقت کافی به عمل آید. با توجه به کمبود جای پارک در اکثر خیابان ها و کوچه ها، بهره مندی رستوران صنعتی شما از پارکینگ، یک امتیاز مثبت برای کسب و کارشما خواهد بود. مشتریان هدف شما، کافی شاپ ها، رستوران ها و فست فود هایی را در اولویت انتخاب خود قرار می دهند که دارای پارکینگ باشند.

آموزش و راه اندازی رستوران ، فست فود و کافی شاپ

 

بخشی از خدمات ما در زمینه راه اندازی رستوران
تدوین نقشه کسب وکار و تحلیل بازار و رقبا ، بودجه بندی ، معرفی نوع آشپزخانه با توجه به نوع رستوران و انتخاب منو ، ارائه نقشه چیدمان تجهیزات آشپزخانه ، ارائه دکوراسیون رستوران ، سفارش تجهیزات موردنیاز آشپزخانه ، تعیین کادر کارکنان رستوران ، ارائه بهترین روش های افتتاحیه رستوران برای جذب بالاتر مشتری.

جهت هرگونه مشاوره راه اندازی رستوران با ما تماس بگیرید.

جهت مشاوره مراحل راه اندازی رستوران ، فست فود و یا کافی شاپ با گروه ایرانا تجهیز تماس بگیرید.

انچه باید در مورد اسپرسو بدانیم

اسپرسو پایه برخی از نوشیدنی ها مانند کافه لاته، کاپوچینو، کافه ماکیاتو، کافه موکا و کافه آمریکانو است در تهیه کاپوچینو بی تردید اسپرسو را مورد استفاده قرار میدهند.
خواص نوشیدن اسپرسو چیست؟

همه ما خوب می دانیم دوز مناسبی از کافئین چطور می تواند سرحالمان بیاورد. با این حال شاید ندانیم وقتی که قرار است حسابی سرحال بیاییم بهتر است اسپرسو سفارش بدهیم.

اسپرسو به دلایلی که ذکر شد فواید بیشتری نسبت به سایر نوشیدنی های کافئین دار دارد. با این اوصاف اگر شما برای سفارش دادن یک اسپرسوی خوشمزه در یک کافه به دلایلی احتیاج دارید، ما 5 مورد از بهترین دلایل را در قالب این لیست پیش رویتان قرار می دهیم. اگر می خواهید حافظه تان را تقویت کنید، وزن کم کنید و برخی دیگر دلایل این چنین حتما اسپرسو را به نوشیدنی روزمره تان تبدیل کنید.

دلایل استفاده از اسپرسو

1- اسپرسو حافظه دراز مدت شما را ارتقا میبخشد

هنر تهیه یک شات اسپرسوی خوشمزه زمانی ارزش بیشتری پیدا می کند که شما دریابید کافئین موجود در این نوشیدنی چطور می تواند حافظه بلند مدت شما را ارتقا دهد.بر اساس تحقیقات منتشر شده از طرف دانشگاه کالیفرنیا ، نوشیدن معادل دو شات اسپرسو در روز روند تثبیت حافظه افراد را بهبود می بخشد.این فرایند به نوبه خود رویه بهبود حافظه بخصوص بلند مدت را در افراد منجر می شود.

با این اوصاف اگر به دنبال تقویت حافظه خود هستید و در همین راستا هم می خواهید برنامه روزانه رساندن کافئین به بدن را حفظ کنید ، طبق این پیشنهاد نوشیدن روزانه دو شات اسپرسو می تواند در این زمینه برایتان کارساز باشد. فقط مراقب باشید در نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار زیاده روی نکنید.

اگر می خواهید حافظه تان را تقویت کنید و وزن کم کنید اسپرسو بنوشید

2- اسپرسو تمرکز و توجه شما را بالا می برد

خیلی از افراد روز خود را با نوشیدن یک شات اسپرسو آغاز می کنند. در واقع ثابت شده که کافئین در کاهش نشانه های خستگی نقش تاثیرگذاری دارد و البته این اتفاق مادامی واقع می شود که کافئین همزمان سبب بهبود مستمر تمرکز و سطح هشیاری می شود. در واقع این تاثیر گذاری به لطف تعاملی عصبی _ شیمیایی اتفاق می افتد.

در حقیقت قهوه شامل دوز بالایی از دوپامین است که به طور خاص در قسمتی از مغز که با سطح هشیاری در ارتباط است ، قرار دارد. فقط باید این نکته را به خاطر داشته باشید که چنین حالتی برگرفته از تاثیر کافئین کوتاه مدت است .

در حقیقت قهوه شامل دوز بالایی از دوپامین است که به طور خاص در قسمتی از مغز که با سطح هشیاری در ارتباط است ، قرار دارد. فقط باید این نکته را به خاطر داشته باشید که چنین حالتی برگرفته از تاثیر کافئین کوتاه مدت است و شما نباید برای طولانی نگه داشتن میزان بالای هشیاری در نوشیدن کافئین زیاده روی کنید چه اینکه اغراق در خوردن آن صرفا باعث عصبی شدن شما خواهد شد و در اینصورت طبیعی است که قدرت تمرکزتان را از دست می دهید.

3- اسپرسو به شما کمک می کند وزن کم کنید

آنچه که اسپرسو را در منوی کافی شاپ ها از بقیه نوشیدنی ها مجزا می کند کم کالری بودن این نوشیدنی است. در هر اونس از یک شات اسپرسو فقط سه کالری موجود است البته با فرض اینکه شما به اسپرسوی خود کرم یا شکر اضافه نکنید. با این حال علاوه بر کم کالری بودن ، اسپرسو می تواندتاثیر گذاری نتیجه ورزش شما را بیشتر کند.

تحقیق منتشر شده در مجله پزشکی و علم در ورزش ها می گوید کافئین باعث می شود تمرینات شدید ورزشی سختی کمتری برای افراد داشته باشد. در واقع این تاثیرگذاری با کاهش بیش از 5 درصدی درک اعمال که از تاثیرات اسپرسو است اتفاق می افتد.

جدا از اینکه این اتفاق باعث می شود ورزش کردن آسان تر به نظر برسد ، کافئین درک ناشی از دردهای عضله ای را که طی ورزش واقع می شوند کاهش می دهد.

با این وصف نوشیدن یک تا دو فنجان قهوه یکساعت قبل از ورزش 30 دقیقه ای دردهای ماهیچه ای را کاهش می دهد و باعث می شود شما سراغ ورزش های سخت تر بروید که در نتیجه کاهش وزن بهتر اتفاق می افتد.

4- اسپرسو خطر سکته مغزی را کاهش می دهد

بر اساس یک تحقیق سوئدی منتشر شده از طرف سوزانا لارسن ، مشخص شده که نوشیدن دست کم یک فنجان قهوه اسپرسو در روز خطر سکته های مغزی و گرفتگی های عروقی را کاهش می دهد.در واقع این اتفاق به دلیل وجود آنتی اکسیدان در کافئین واقع می شود.
در این تحقیق بر روی گروهی از زنان برای مدت بیش از ده سال تمرکز شده . آنها در همین تحقیق به این نتیجه رسیدند که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به مشکل گرفتگی های عروقی را تا 25 درصد کاهش می دهد.

از آیتمهای کلیدی در راه اندازی رستوران خرید تجهیزات رستوران می باشد که از ابعاد مختلفی دارای اهمیت است، تجهیزات باید مناسب با نیاز شما باشد، همچنین توانایی پاسخگویی در اوج فروش را داشته باشد و در عین حال نیز هزینه آن توجیه اقتصادی داشته باشد. برآورد قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی و رستوران: تعیین تخصیص منابع به عوامل زیادی از جمله متراژ محل، نوع مالکیت، برنامه استراتژیک، تعداد مشتریان، سرمایه در نظر گرفته شده، مهارت پرسنل، هزینه منابع انسانی و … بستگی دارد.از لازمه های رستوران حرفه ای، تجهیزات مدرن است و از مزایای داشتن آشپزخانه مدرن میتوان به کیفیت بالاتر، کاهش ضایعات، کاهش پرسنل اجرایی، افزایش سرعت تولید، سطح بالاتر نظافت و بهداشت و … اشاره کرد.

 

_طراحی های گرافیکی رستوران و فست فود

برای اینکه بتوانید وضعیت سطح کیفیت محصولات ، دکوراسیون و خدمات رستوران و فست فودتان را به مخاطبان معرفی کنید ، باید تمامی جعبه ها ، منوها ، تراکت ها ، کارت ها ، کیسه ها و … را به شکل خاص و جذابی طراحی و در زمان مقتضی قبل از افتتاح فروشگاه اقدام به سفارش چاپ آنها کنید . نکته بسیار مهم در اینجا پیش بینی تعداد و کیفیت منوها و جعبه های مورد نیاز رستوران و فست فود شما میباشد که تشخیص و تعیین آن به عهده افراد متخصص و باتجربه می باشد . در طراحی های گرافیکی رعایت اصول حرفه ای طراحی و مد روز بسیار ضروری بوده تا بتواند تاثیر مثبت در ذهن مشتریان ایجاد نماید . همچنین طراحی گرافیکی رستوران و فست فود نیاز به ذوق و سلیقه و تخصص خاصی دارد که می بایست بر اساس درجه کیفی رستوران و فست فود طراحی شود و بهتر است آن را به اشخاص متخصص واگذار کرد .

_ آموزش مدیریت پرسنلی تخصصی رستوران و فست فود

مدیریت پرسنلی تخصصی رستوران و فست فود بحث بسیار گسترده ای میباشد و علاوه بر اینکه می بایست دوره های آموزشی طولانی و مکرر نسبت به آن طی شود ، خود فرد نیز باید دارای خصوصیات اخلاقی مدیریتی بوده و به اصطلاح ژنوم (جنم) مدیریتی در وی وجود داشته باشد . اما با این حال یک سری قوانین و اصول کلی وجود دارد که فرد قبل از راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود باید تمامی آنها را کاملا آموزش دیده و چندین بار تمرین کند . اصولی از قبیل تعیین چارت سازمانی رستوران و فست فود ، روش های استخدام و تعیین پست پرسنل ، روش های تنظیم قرارداد های کاری پرسنل ، روش های تشویق و تنبیه و توبیخ پرسنل ، روش های برخورد با شرایط بحرانی امور پرسنل ، روش های کنترل و جلوگیری از خطاهای پرسنل ، روش های جایگزینی پرسنل ، روش های امنیتی و ایمنی پرسنل و … که همگی جزء اصول ضروری و لاینفک راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود بوده و بسیار با اهمیت و حساس می باشند.

_ تامین و استخدام پرسنل رستوران و فست فود

وقتی حرف از استخدام کارگر پیش می آید ، بیشتر مدیران رستوران ها و فست فود ها دوست ندارند در مورد آن صحبت و بحث کنند و یا اصلا به آن فکر کنند و همیشه از این قضیه به عنوان کابوس شبانه خود یاد می کنند و از این موضوع فرار میکنند . بهتر است اینطور بیان شود که همه بحث های سرمایه گذاری و راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود و قوانین مدیریتی آن یک طرف ، این قسمت تامین و استخدام کارگر لایق و متعهد نیز به یک طرف !!! اگر پای درد و دل مدیران رستوران ها و فست فود ها بنشینید خواهید دید که بزرگترین دغدغه یا همان کابوس شبانه شان مسائل مربوط به تامین و استخدام پرسنل ، آموزش آنها و کنترل امور و شرح وظایف کارگرها بوده و تنها دلیل و منشاء فشار های عصبی روزانه انها همه و همه فقط به خاطر سرو کله زدن با کارگرهای رستوران و فست فود خود می باشد، لذا وجود ترس و نگرانی همیشگی بابت اینکه مبادا هر لحظه کارگرها بی موقع ترک کار نموده و یا به خاطر برخی مشکلات اعتصاب نموده و کار را تعطیل کرده و فروشگاه را تا پیدا شدن کارگر جدید مجبور به تعطیلی موقت نمایند و یا گاهی به دلیل ایجاد برخی خصومت ها دست به خرابکاری هایی در فروشگاه بزنند و هزاران مورد مشابه دیگر ، باعث دو چندان شدن این فشارهای روحی و عصبی مدیران رستوران ها و فست فود ها می گردد .

نتیجه گیری :

با توجه به تمامی بحث هایی که عنوان شد کاملا واضح و روشن است که در  راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود حرفه ای و مدیریت آن به شکلی که در اذهان عمومی به نظر می رسد آنچنان آسان نیست که بتوانید تنها با مقداری سرمایه اولیه و یک مغازه قدم در این راه گذاشت . کاری بس تخصصی و حرفه ای میباشد که نیاز به آموزش و تجربه لازم دارد. بنابراین منطقی است قبل از اقدام به راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود با افراد متخصص و با تجربه و البته معتمد و معتبر مشورت های لازم را به عمل آورید و با نظر و نظارت آنها اقدام به راه اندازی رستوران و فست فود نمود . مطمئنا دستمزدی که به اشخاص متخصص و باتجربه بابت مشاوره ها و آموزشات ضروری پرداخت می شود بخش بسیار ناچیزی از ضرر و زیان های احتمالی است که ممکن بود در اثر نداشتن تخصص و اشتباهات در اجرای اصول تخصصی راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود به وجود می آمد .  و هیچ چیز اتفاقی نیست .

_رستوران و فست فود های موفق و برتر در تهران:

1)رستوران البرز: بی شک کمتر کسی پیدا میشود که اسم رستوران البرز را نشنیده باشد. کباب های 50 سانتی و لذیذ این رستوران سالهاست مشتریان زیادی را به خود جلب نموده.

2) رستوران لئون: همانطور که از اسم این رستوران مشخص است،رستوران لئون یک رستوران ایتالیایی است که دارای فضای کاملا رمانتیک میباشد.  این رستوران که در فهرست بهترین ها قرار می گیرد، قدمتی 27 ساله داشته و توانسته در تمام این سال ها با داشتن منویی ایتالیایی جزو پر طرفدارترین رستوران های تهران باشد.

3) رستوران گردان برج میلاد:تجربه غذا خوردن در ارتفاع 276 متری از سطح زمین در حالیکه هر دو ساعت یکبار، 360 درجه به دور خود می چرخید. یکی از بهترین و لذت بخش ترین اماکن تهران و حتی ایران، رستوران گردان برج میلاد است که انواع غذاهای ایرانی و خارجی را همراه با سالاد بار عالی به مشتریان ارائه می دهد. از زیبایی های بصری این رستوران می توان به نقش برجسته های شاهنامه بر روی دیوار اشاره کرد.

4)رستوران آنتروکوت: هرگاه سخنی از فرانسه و رستوران فرانسوی به میان اورده میشود. رستوران های فرانسوی همیشه جزو لوکس ترین رستوران های تهران بوده و مشتریان ثابت و همیشگی خود را دارند. رستوران آنتروکوت هم از این قاعده مستثنی نیست و توانسته است با ارائه غذاهای فرانسوی به خصوص غذاهای دریایی در محیطی فرانسوی، حس واقعی غذا خوردن در اروپا را به مشتریان منتقل کند.

5)رستوران لوشاتو: رستوران لوشاتو توانسته به معنای واقعی، مظهر معنای اسمش باشد و بهشتی از خوراکی های خوشمزه و لذیذ را برای مشتریان فراهم کند. این رستوران، جزو بهترین های تهران بوده و گزینه های شگفت انگیزی را در اختیارتان قرار می دهد که در ایران کم نظیر می باشد، از جمله طبخ مرغابی بریان با سس پرتقال بر روی میز شما توسط سرآشپز جوان اما باتجربه رستوران. اگر قصد برگزاری یک جشن باشکوه خانوادگی یا دوستانه را دارید، چه گزینه ای بهتر از رستوران لوشاتو؟

شما قبل از فعالیت در چنین کسب و کاری باید نیازسنجی دقیقی از آن انجام دهید. این نیاز سنجی با مواردی همچون میزان سرمایه ی اولیه, محل جغرافیایی، قشر مخاطبان، نوع و سبک غذا های قابل ارائه، تعداد رقیبان در آن حوزه ی خاص، تامین تجهیزات، شناخت روش های مناسب برای تبلیغات و … مرتبط می باشد؛ پس شما قبل از هر اقدامی نیاز به یک سنجش و ارزیابی کامل و جامع از کسب و کار فست فود خواهید داشت. اگر بتوانید کاملا تشخیص دهید که در این برهه زمانی چه چیزی دقیقا مورد توجه مخاطبان قرار می گیرد و مشتری به دنبال دریافت چه خدماتی با چه ویژگی ها و وجه تمایزی از دیگران است؛ اولین گام مهم در مسیر موفقیت را برداشته اید. گروه مشاوران برتر به تمامی کسانی که قصد راه اندازی فست فود را دارند و می خواهند که از اطلاعات کافی و جامع در خصوص ویژگی های این کسب و کار، ریسک ها و چالش ها و نحوه ی مدیریت بهینه ی هزینه ها و تامین نیازمندی ها برخوردار شوند،مشاوره های لازم را ارائه خواهد داد.