درابتدا براي طراحي دكوراسيون كافي شاپ نياز به پلان است براي مثال :

١) پلان كافي شاپ مدرن: يكي از اين روش ها استفاده از رنگ تيره در طراحي دكوراسيون كافه است، رنگ تيره يك فضاي تاريك و دنج بوجود مي اورد كه با انچه محيط كافه ها ايجاد ميكند كاملا تناسب دارد . كارساز بودن تاثير كنتراست رنگ ها به كافه نيز قابل تعميم است. رنگ هاي متضاد، چشم را ناخوداگاه درگير كرده و به اين واميدارند تا اين تمايز را تشخيص دهند.

٢) تلفيق سبك هاي روستيك و صنعتي و خلق فضاي گرم: در اين نوع طراحي به طور مثال رستوران cask215 در پايتخت كشور ليتواني چوب متريال اصلي مورد استفاده در فضا است كه به دو صورت دكوراتيو و متريال اصلي فضا مورد استفاده قرار گرفته است. بخش هايي از سقف،كف،كانتر اصلي و مبلمان همگي از جنس چوب هستند.علاوه بر اين الوارهاي نازك چوبي نيز به عنوان يك عنصر دكوراتيو و خاص روي ديوار كار شده است تا حس و حال سبك صنعتي نيز به فضا منتقل كند.

دیوار بناهای مخروبه را دیگر همه به وفور دیده اید . همانها که صاحبانشان میلیون ها تومان پول خرجشان کرده تا ظاهر یک دیوار طبیعی به خود بگیرند . حال به عکس قضیه فکرک نید . احتمالا تصور اینکه از عمد ظاهر یک بنای مخروبه را به فضا بدهید خنده دار است ولی متاسفانه خیر ، در محیز یک کافه که قرار است خاص هم باشد. ذیوارهای رنگ و رو رفته با رنگ های پوسته شده ، گچ های ریخته شده و کاغذ دیواری های ورقه شده می توانند یک ظاهر کاملا خاص به محیط کافه بدهند . می توانید لوله های زنگ زده را نیز به این مجموعه اضافه کنید . ظاهری که این ایده به کافه می بخشد دقیقا بر خلاف تصور عموم جالب خواهد بود.

 

نشستن در فضای بیرون کافه یک انتخاب است . این انتخاب را افراد زمانی انجام خواهند داد که محیط بیرون نیز به اندازه داخل جذابیت داشته باشد . اگر محیط کافه تا فضای بیرونی ادامه دارد ، باید طوری به طراحی آن پرداخته شود که صندلی های بیرونی خالی نمانند . از آنجا که فضای بیرونی کاملا باز است ، گیاهان جزو بهترین انتخاب های طراحی هستند . در نظر گرفتن لامپ برای فضای بیرون را فراموش نکنید.

 

یکی از ایده های همیشه پرطرفدار در طراحی دکوراسیون کافه ها به کار بردن فضای سبز در محیط است . گیاهان هیچ وقت کهنه نمی شوند ، تقریبا همه جا حضور دارند و همیشه در ما حس خوبی بوجود می آورند . می توان فضای سبز را در محیط حرکت داد . تعبیه فضای سبز روی سطح دیوار ایده بسیار جالبی است .

دکوراسیون نمای کافی شاپ به افراد رهگذر می گوید که داخل آن چه خبر است . در اصل اکثر مشتریان شما از طریق نمای بیرونی به کافی شاپ و رستوران تان دعوت می شوند . پس توجه و پرداخت هزینه برای این منظور به نفع شماست .

طراحی فست فود ها بر اسا سبک های مختلف طراحی امکان پذیر است . همچنین سلیقه افراد نیز متفاوت است . فست فود ها می توانند بر اساس سبک طراحی داخلی مدرن ، صنعتی ، کانتنپوری ، پست مدرن و … دیزاین شوند .

استفاده از متریال ها و همچنین رنگ آنها در فست فود ها بسیار حائز اهمیت است . متریالهایی نظیر چوب ، آجر ، بتن و … امروزه در طراحی فست فود های مدرن بسیار متداول اند . همچنین استفاده از رنگ هایی نظیر قرمز ، نارنجی و سار رنگ های اشتها آور در فست فود ها بسیار رایج است .

 

قلب یک رستوران آشپزخانه آن است . حتی اگر بیشتر آشپزخانه های تجاری در نظر عموم مردم نباشند ، طرح این فضاها نیز به همان اندازه سالن غذاخوری مهم است . اندازه آشپزخانه و نوع غذایی که در آن تهیه می شود ، تعیین میکند که چه نوعی از تجهیزات تجاری باید خرید و طرح آشپزخانه مورد نیاز است.

فضای سرویس بهداشتی در طراحی رستوران

طراحی محدوده دستشویی و سرویس های بهداشتی معمولا در طراحی رستوران بطور کلی نادیده گرفته می شود . با اینکه طراحی این فضا نیازمند رعایت الزامات طراحی است . در ابتدا باید این فضا به سالن غذاخوری ورودی مستقیم نداشته باشد و با راهروها و یا پارتیشن ها از فضای اصلی رستوران جدا شود . مهمترین قسمت دستشویی های رستوران پاکیزگی و بهداشت آن است . تمیز کردن دستشویی به صورت دوره ای در طول روز ، یک تصویر خوب از رستوران به مشتریان ارائه می دهد .

کمک های حرفه ای در طراحی رستوران

تمام مبتدیان ممکن است در هنگام راه اندازی کسب و کار رستوران خودشان ، اشتباهاتی همچون کمک گرفتن از افراد آماتور را انجام دهند و یا خودشان دست بکار شوند . اگر شما هیچ نظری در مورد این که چقدر می تواند در بلند مدت به آن پرداخته شود ندارید ، مفید است تا کارشناسان اثبات شده ، شناخته شده و ماهر را استخدام کنید . بخصوص اگر بودجه شما کمی ناچیز است . زیرا نتیجه کار متخصصان ثابت شده و کاملا ارزشش را دارد . یک طراح داخلی متخصص در فضای داخلی رستوران برنامه ریزی خوبی برای سرمایه گذاری دارد . شما می توانید تمام طراحی را با کمک متخصصین با تجربه و طراحان معماری تخصصی انجام دهید .

 

به طور کلی طراحی دکوراسیون داخلی امری تخصصی و کاملا پیچیده میباشد:

اما در نهایت آنچه از انجامش به دست می آید یک سری جذابیت های بصری در کنار اصول روانشناسی است و حسی که از بودن در آن مکان به ما دست می دهد می باشد. سبک سازی در طراحی دکوراسیون اهمیت بسیار  جدی دارد این مسئله در طراحی دکوراسیون رستوران اهمیت خود را بیشتر نشان دهد سبک و سیاق طراحی رستوران بر پایه جذابیت , پرهیز از تکرار , راحتی و آرامش مشتری و زیبایی استوار است. طراحی دکوراسیون رستوران و دیزاین رستوران وظیفه ای است که طراحان گرافیک و متخصصین دکوراسیون داخلی انجام می دهند

_هشت ایده ناب در دکوراسیون داخلی رستوران:

اگر غذا خوردن در یکی از این رستوران‌های شیک و دیدنی در سراسر جهان برای شما امکان‌پذیر نیست، شما می‌توانید چشمانتان ببندید و این طراحی‌ها و معماری زیبا و مجذوب کننده‌ای را که برایتان شرح می‌دهیم، تصور کنید و از این ایده‌ها در دکوراسیون داخلی رستوران خود استفاده نمایید. ایده‌های نو و ابتکارهای بکر، به ما مجموعه‌ای از انتخاب ها را می‌دهد که می‌توانیم از آن گلچینی برای حریم خود بسازیم.
۱) یکی از عناصر اصلی معماری داخلی ، زمین و چگونگی پوشش آن است. یکی از معماری‌های هوشمندانه برای کف رستوران شما می‌تواند چوب‌های ترکیبی روشن و تیره و ادغام عناصر ترکیبی مدرن و تزئینی باشد. بسته به محیط رستوران خود می‌توانید از کف‌پوش‌های متفاوت مانند سنگفرش، پارکت، سنگ، سرامیک و غیره استفاده کنید.
۲) در فضاهایی بسیار بزرگ و خالی نیاز به گرما بخشیدن و ایجاد صمیمیت در محیط بسیار موثر است. یکی از ایده‌های نو در یکی از بهترین رستوران‌های جهان، آرایش شبکه‌ای (چهارخونه) چهارچوب‌های پنجره‌ها به صورت هم‌اندازه و نقاشی کردن دیوارها با رنگ‌های هماهنگ و متقارن است. در این بخش دکوراسیون، افزودن مقداری رنگ طلایی به هر نگاره‌ای، زیبایی شکوهمند به دکوراسیون می‌بخشد.
۳) برای تزیین دیوارها، یک دیوارکوب برجسته یا یک نقاشی سراسری، یک Background بی‌نظیر و مهیج برای هماهنگی با میزها و صندلی‌هاست.
۴) در یک فضای سنتی یا نیمه مدرن، ایجاد یک قسمت مدرن، قطعا می‌تواند دید تازه و متفاوتی به فضای داخلی رستوران شما ببخشد. همچنین ایجاد یک برجستگی از وسایل دکوری می‌تواند فضای تاریک شما را روشن و چشم‌نواز کند.
۵) برای رستوران‌هایی با سبک دکوراسیون مدرن ، استفاده از برخی رنگ‌ها، برجستگی‌ها و روشنایی‌های بیشتری به وجود می‌آورد؛ برای مثال، استفاده از طرح‌های رنگی خاکستری‌ها و آبی‌های روشن، فضا را روشن‌تر می‌کند و بافت بیشتری به محیط  شما می‌بخشد.
۶) اگر رستوران شما رستوران مجلل و شیکی است و رستوران گران قیمتی با مشتری‌های خاص است، به کار بردن بافت‌های قوی (چوب‌های خرد شده و آجر) با سنگ‌های گرانبها و قیمتی در نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان رستوران شما، جنجالی به پا می‌کند.
۷) اگر رستوران شما رستورانی سنتی یا مدرن با طراحی داخلی سیاه و سفید است، استفاده از اکسسوری‌های چوبی در آن، گرمانی خاصی به محیط می‌بخشد و سردی فضا را می‌زداید.
۸) در رستوران‌های بزرگ و با سبک کلاسیک، به کارگیری پارچه‌های مخملی و ابریشمی در صندلی‌ها و مبل‌ها به عنوان رشته‌های تزیینی، به سرعت هر نگاهی را خیره و جذب می‌کند. این دکوراسیون با چیدمان وسایل روشن مدرن درکنار هم، تلفیقی شیک و سلطنتی است.

نکات منفی در طراحی و اجرای نامناسب دکوراسیون داخلی رستوران :

از کیفیت غذا ها و بهداشت هر رستورانی که بگذریم آنچه در درجه اول باعث جذب مشتری  می شود دکوراسیون و چیدمان رستوران است . بار ها مشاهده شده بعضی ار رستوران ها هزینه های گزافی را صرف تبلیغات می کنند تا مشتری را به سمت خود بکشانند، اما همین مشتری با ورود به فضای آن رستوران و دیدن عدم هماهنگی فضای موجود و گاهی اغراق زیاد در استفاده از المان های طراحی داخلی تجربه ناخوشایندی را بدست آورده و نه تنها ممکن است در همان ابتدای امر اقدام به ترک رستوران نماید بلکه دوستان و آشنایان خود را هم از رفتن به آن مکان منصرف می کند .

این رستوران Celler de Can Roca است که در جیرونای اسپانیا واقع شده است و  ابتدا توسط برادران Roca راه اندازی شد. در سال ۲۰۰۷ ساختار این ساختمان عوض شد و تغییرات بزرگی در آن به وجود آمد. در حال حاضر، طراحی که می بینید توسط  Sandra Trruella  و Isabel López Vilalta ایجاد شده است.

رستوران Sato در لئون مکزیک واقع شده و توسط معماران Taller5 طراحی شده. همان طور که می بینید آن طراحی داخلی لاکچری و شیکی دارد اما همچنان بی آلایش و تا حدی غیر رسمی به نظر میرسد.

آخرین مثالی که بررسی میخواهیم به ان بپردازیم رستوران Kampachi است که طراحی آن به دست استودیوی Blu Water انجام گرفته است و ۴۰ سال قبل افتتاح شده است که آن با فضای گرم و دلپذیرش رستورانی شیک و جذاب است. این رستوران در کوالالامپور واقع شده است که به عنوان قطب غذاهای ویژه ژاپنی مبدل گردیده است.

اگر قبول کنیم که درصد قابل توجهی از افراد پس از گذراندن دغدغه ها و مشکلات روزانه خود خواهان محیط آرام بخش و فرح بخش برای خود و خانواده خود هستند، بی تردید باید نقش تاثیر گذار دکوراسیون را نیز بپذیریم و گواه این مهم موفقیت رستورانهایی است که از طراحی داخلی قوی تری نسبت به رقبا برخوردار بوده ولی در سایر شرایط تقریبا برابر هستند، از اقبال بیشتری برخوردار بوده و مورد توجه مشتریان قرار میگیرند.

رسیدن به طرح ایده آل ممکن است هزینه آزمون و خطای بسیار بالا داشته باشد. گاها برخی از افراد که از مغازه های استیجاری برای راه اندازی رستوران خود بهره می برند، تمایل چندانی به هزینه کردن در این حوزه ندارند، به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که این افراد از طرح هایی بر اساس گرافیک و نورپردازی برای تزئین رستوران خود استفاده نمایند.

نکات مهم در طراحی داخلی دکوراسیون و اجرای رستوران:

1) یکی از عناصر اصلی معماری داخلی ، زمین و چگونگی پوشش آن است. یکی از معماری‌های هوشمندانه برای کف رستوران شما می‌تواند چوب‌های ترکیبی روشن و تیره و ادغام عناصر ترکیبی مدرن و تزیینی باشد. بسته به محیط رستوران خود می‌توانید از کف پوشهای متفاوت مانند سنگفرش، پارکت، سنگ، سرامیک و غیره استفاده کنید.

2) برای تزیین دیوارها،یک دیوارکوب برجسته یا یک نقاشی سراسری پشت زمینه بینظیر و مهیج برای همانگی میزها و صندلی ها میباشد.

3)  در فضای سنتی یا نیمه مدرن، ایجاد یک قسمت مدرن، حقیقتا می‌تواند بعد تازه ای به فضای داخلی رستوران شما ببخشد. همچنین ایجاد یک برجستگی از وسایل دکوری می‌تواند فضای تاریک شما را روشن و چشم‌نواز کند.

4) اگر رستوران شما دارای فضای بزرگ و سبک کلاسیک میباشد، به کارگیری پارچه های مخملی و ابرشمی در مبل ها و صندلی های رستورانتان را به عنوان رشته های تزیینی به شما پیشنهاد میکنیم. این کار به سرعت هر نگاهی را خیره و جذب می‌کند. این دکوراسیون با چیدمان وسایل روشن مدرن کنار هم، تلفیقی شیک و سلطنتی است.

 

5)برای رستوران‌هایی با سبک دکوراسیون مدرن ، استفاده از برخی رنگ‌ها، برجستگی‌ها و روشنایی‌های بیشتری به وجود می‌آورند؛ برای مثال، استفاده از طرح‌های رنگی خاکستری‌ها و آبی‌های روشن، فضا را روشن‌تر می‌کند و بافت بیشتری به محیط رستوران شما می‌بخشد.

6) اگر رستوران شما رستورانی شیک و مجلل با مشتری های خاص میباشد، به کار بردن بافت های قوی(چوب خردشده+اجر) با سنگ های گرانبها و قیمتی و سنگ کورین در نمای داخلی و بیرونی رستورانتان غوغا به پا میکند.

7) اگر رستوران شما رستورانی سنتی یا مدرن با طراحی داخلی سیاه سفید است، استفاده از اکسسوری‌های چوبی در آن، گرمانی خاصی به محیط می‌بخشد و سردی فضا را می‌زداید.

8)در فضاهای بسیار بزرگ و خالی نیاز به گرما بخشیدن و ایجاد صمیمیت در محیط است. یکی از این ایده‌های نو در یکی از بهترین رستوران‌های جهان، آرایش شبکه‌ای (چهارخونه) چهارچوب‌های پنجره‌ها به صورت هم‌اندازه و نقاشی کردن دیوارها با رنگ‌های هماهنگ و متقارن است. در این دکوراسیون، افزودن مقداری رنگ طلایی به هر نگاره‌ای، زیبایی خاصی به دکوراسیون می‌بخشد.

_طراحی دکوراسیون هتل:

هتل ها مکانهایی هستند که در آن افرادی با سلایق خاص و مختلفی وارد می شوند و البته مایلند بهترین لحظات و خاطرات خود را در این مکانها بگذرانند چون در بیشتر مواقع افراد هنگام مسافرت و گشت و گذار در شهرها و کشورهای مختلف مسیرشان به هتل ها برای اجاره مکانی جهت گذراندن مدتی در آنجا میفتد.

از مهمترین مسائلی که در زمینه طراحی داخلی هتل همیشه مطرح میشود این است که چگونه با استقاده از یک طرح و دکوراسیون بتوانیم محیط هتل را برای استفاده کنندگان که هرکدام دارای سلائق خاص خود هستند تبدیل به محیطی آرامش بخش و دلخواه تبدیل کنیم. باید تک تک قدم هایی که در زمینه دکوراسیون داخلی هتل برداشته می شود با محوریت موضوع ایجاد آرامش و رفاه برای ساکنین آن باشد و همچنین به این موضوع نیز باید دقت داشت که علاوه بر بالا بردن کیفیت با استفاده از طراحی مدرن بتوان سبک و سلیقه جدید و منحصر به فرد را به معرض تماشا گذاشت.مهمترین قسمت طراحی این نوع مراکز بی شک بخش لابی و یا همان ورودی ساختمان است.

طراحی دکوراسیون هتل می تواند در جذب مشتری های بیشتر تاثیرگذار باشد از این رو بهتر است در هنگام طراحی هتل از انواع دکوراسیون های کاربردی و در عین حال شیک استفاده کنید.

در لابی هتل اغلب از تلویزیون با ابعادی مناسب و مبلمان و لوستر های شیک و لوکس استفاده می شود که هر یک از این وسایل می توانند طراحی متفاوت و جذابی را در لابی هتل ایجاد کنند.
برای ایجاد فضایی آرامش بخش و متفاوت در لابی بهتر است از گیاهان طبیعی استفاده کنید زیرا گیاهان طبیعی باعث می شوند تا مهمان ها احساس آرامش و امنیت بیشتری را در لابی هتل داشته باشند.

 

 

_طراحی دکوراسیون داخلی اتاق های هتل:

اغلب مهمان های هتل های مدرن انتظار دارند تا دکوراسیون داخلی اتاق های هتل متفاوت و جذاب باشند پس بهتر است طراحی داخلی اتاق های هتل را طوری انجام دهید تا مهمان ها با مشاهده دکوراسیون اتاق ها سورپرایز و شگفت زده شوند. در طراحی داخلی اتاق هتل های مدرن اغلب از تلویزیون و مبلمان شیک و راحتی و تخت خواب لوکس و در سایز بزرگ استفاده می شود. وجود وسایل تزیین کننده نظیر مجسمه ها و تابلوهای زیبا و آثار هنری مختلف و گیاهان طبیعی را در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق هتل نباید نادیده گرفت زیرا هر کدام از این وسایل می توانند زیبایی و جذابیت طراحی داخلی اتاق های هتل را بیشتر کنند.